Кај струмичко Дабиље во патничко возило откриени 12 мигранти, возачот од Банско приведен

1222
Струмичката полиција синоќа на влезот во  населено место Дабиље во патничко возило ,,алфа ромео 156 ’’ со бугарски ознаки откриле 12 мигранти. Настанот се случил нешто пред 22 часот при што возачот на возилото 23 годишен жител од населното место Банско бил лишен од слобода информираше МВР
,,На 14.08.2020 околу 21.40 часот на регионалниот пат Струмица- с.Дабиље, на влезот на с.Дабиље, полициски службеници запреле патничко возило „алфа ромео 156“, со бугарски регистарски ознаки, управувано од С.Р.(23) од с.Банско, струмичко. При преглед во возилото биле пронајдени 12 мигранти. За настанот бил известен Јавен обвинител, кој дал наредба возачот да биде лишен од слобода и против него да се  поднесе соодветна пријава,, стои во известувањето од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.