За здрави деца во Струмица – Видливост и Добрососедство, донираа опрема за почист воздух и вода во основно школо

993

Во рамките на проектот ,, Растеме здрави деца’’ што го имплементира здружението ,,Видливост’’ а во соработка со ,,Добрососедство’’ и двете од Струмица,, во ООУ ,,Никола Вапцаров’’ беа донирани 10 прочистувачи за воздух , 16 филтри за вода и еден диспанзер за вода во наставничката канцеларија. Со ова донација која беше предвидена како проектна активност , двете здруженија очекуваат  подигање на свеста кај учениците за значењето  но  и подобрување на квалитетот на воздухот и водата во струмичките училишта,.

,,Нашата основна цел беше да се подобри квалитетот на воздухот и водата во образовните институции и за значењето на овие ресурси. Паралелно со сите реализирани активности  во кои беа директно вклучени и самите деца беше да се подигне свеста за директна и индиректна заштита на животната средина. Како здружение во изминатите месеци работевме со децата и преку едукативни работилници го истакнувавме значењето на чистиот воздух, за чистата и питка вода и како треба да се однесувам сите ние како единки.,, ни изјави Јулија Милкова од здружението  Видливост

Вредноста на проектот изнесува 246 800 денари од кои околу 216  илајди се доделени од  општина Струмица преку програмата за поддршка на граѓанскиот сектор. При предавањето на прочистувачите за воздух, градоначалникот на Струмица Костадинов подвлече дека секогаш ќе подржува граѓански организации кои се борат за здрава животна средина

,, Општина Струмица и досега поддржувала такви проекти, го поддржувала невладиниот сектор којшто е клучен фактор во подигањето на свеста и во подобрувањето на нашето секојдневие. Мене, денеска, ми претставува особена чест што овој проект се однесува на нашите најдраги, најмалите, најмилите, на учениците, овде во ООУ „Никола Вапцаров’’, изјави градоначалникот Костадинов

При реализацијата на овој проект се вклучи и компанијата Риверсофт кој одбори попуст за опремата која треба да биде во функција на учениците во Никола Вапцаров

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.