Едни протестираа и не сакаа археолошки истражувања и рудник над Иловица, други пак оти сакат да работат на ископувањата

1272

Четврти ден активистите против рудници не дозволија археолозите од Завод и Музеј Струмица да заминат на истражување на просторот каде што е планиран да се гради рудникот Иловица-Штука. Сравуваат дека со археолошките истражувања се отвара вратата за изградба на рудник кој според нив ќе донесе колпас во стумичката котлина. Рано утрово состојбата се наелектризира откако на планината Огражден се појавија и локални жители ангажирани на договор на дело од компанијата концесионер за да помогнат при истражувањата на струмичките археолози. Полицијата нив ги стопираше на стотина метри од активистите  за да не дојде било каков суди и физички контакт,

,, Сакам да истакнам дека нема две групи, има народ кој не сака рудник и има компанија која плаќа да дојдат овде за да се создаде вештачка слика за да има две групи граѓани за или против, зборувам за мнозинство,, истакна Крум Велков активист против рудници кој побара од градоначалниците на Босилово и Ново Село да алармираат до централната власт да лобираат да нема рудник

Меѓу активистите против рудници и групата граѓани кои сакаа да работат оти биле ангажирани од Еуромакс се појавија и гадоначалниците на Босилово и Ново Село на чии територии треба да никне рудникот. Тие ги сослушаа нивните ставови  и кажаа ќе биде пренесено на централата власт а од Владата ќе барат да се изјасни за овој рудник

,, Ситуацијата може да ексалира бидејки има две поларазирани групи. Ние ќе ги пренесеме Вашите ставови до Владата оти ние како општини немаме ингеренции да одлучуваме за тешка и загадувачка индустрија. Владата е таа што треба се изјасни. Ние како градоначалници не можеме да бидеме имуни на состојбите и застануваме на Ваша страна на мнозинството на граѓаните,, кажаа градоначалниците на Босилово и Ново Село Зоран Зимбаков и Никола Андонов пред активистите пред рудници

Групата граѓани пак што сакаа да заминат на ископувања  тврдат дека  тие сакале работат но биле спречени веќе четврти ден пренесува.

,, Ние сме работници кои сакаме да работиме и да заработиме и на семејствата да однесеме парче леб. Не е во ред некој да не спречува од кариеристи и платеници”, кажа Жарко Ристов од Иловица

Владата сеуште се нема изјаснето за овој рудник. Струмичкиот музеј ангажиран од компанијата Еуромаск од први јуни почна со археолошки истражувања на просторот каде треба да се гради рудникот за да утврди дали има било какво културно наследство. Активистите против рудници преку градоначалниците упатија  порака до Владата дека доколку во најкус можен рок не го раскине договорот со Еуромакс нивните блокади и протести ќе се радикализраат

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.