Дориев и донесе бод на Академија Пандев на гостувањето кај Вардар, Беласица поразена дома од Силекс

2191

Академија Пандев му украде бод на Вардар во трката за вицешампионската титула. На гостувањето во Скопје избраниците на Југослав Тренчовски се вратија непоразени откако Лупче Дориев во финишот од средбата или 85 минута успеа да ја затресе мрежата на Гачевски. Со овој бод ,, пандевци’’ и понатаму се трети со натпревар помалку и имаат одлични шанси шампионатот да го завршат како втори.

Вардаровите играчи поведоа во раната фаза од мечот преку Аврамовски кој го најде вистионскиот пат до мрежата на Чубраковиќ. По првите 45 минута црвено црните имаа предност и постојано се закануваа, но ги казни Љупче Дориев кој во 85 минута го лобуваше голманот на Вардар за конечни 1:1.

Еве го голот на Дориев кој на Академија Пандев и донесе бод од тешкото гостување кај Вардар

Фудбалерите на Беласица пропуштија одлична шанса да ја избегнат опасната зона во Првата фудбалска лига. На стадионот Младост киксна во мечот против Силекс, кој направи голем чекор кон опстанокот. Струмичките сино бели не успеа да ја продолжат мини серијата добри резултати и му дозволија на кратовски Силекс да дојде до славје

Со новиот пораз Беласица остана на претпоследната позиција а единствениот гол го постигна Додев во 50 минута за разочарување мегу симпатизерите на Беласица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.