Да престане дивата сеча на дрва од планината Беласица порачаa од протестот во Колешино (фото)

1394

Итно да престане неконтролираната сеча на дрва од планината Беласица. Вака порачаа младите од подбеласичките населени места кои излегоа на протест во Колешино за да го изразат својот револт за уништувањето на шумскиот фонд но и слабата реакција ннституциите за решавање на овој проблем. Според нив секојдневно од Беласица се симнуваат огревни дрва што според нив е недозволиво бидејки се загрозуваат  безбедноста на селата бидејки соголувањето на планината ќе предизвика свлечишта а се загрозвуаат и изворите со питка вода

,, Имаме револт за уништувањето на планината Беласица која ни е извор на живот за нашите села. Целта ние е да ги разбудиме институциите за побрзо да реагираат. Безбедноста ни е загрозена оти имаме ризик од свлечишта оти дрвја на големо се счеаат над нашето село а изворите за вода ни се загрозени. Сведоци сме дека секој ден се помалку има вода,, кажа Давид Златанов

На протестот ,,ја штитам Беласица’’ организиран од младите од Колешино, Бориево, Мокриево, Мокрино се приклчија и повозрасни но и еко активисти. Тие сметаат дека апсурдно е што се случува со шумскиот фонд на Беласица која треба да биде заштитено  подрачје или национален парк заради богатата флора и фауна.

,, И додека низ светот се протестира за заштита на одредени ендемски и ретки видови на животни или растенија, ни мора овде да протестираме за да нема сеча на дрвјата. Застануваме зад младите и оваа иницијатитва,, кажа Лоран Димановски од Колешино

Од ЈП Македонски шуми тврдат дека сечата на огревни дрва на планианта Беласица се прави согласно веќе утврдените планови за сеча  и работа и не се отстапвуа од нив. Најголем проблем се дрвокрадците кои заради зголемвуањето на цената на огревното дрво се се повеќе пристуни на со нелегална сеча. Најавија дека ќе ги зачестат контролите

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.