Градинката „Виножито“ во Струмица ќе добие сензорна соба но и дополнителен персонал – најави премиерот Ковачевски

391

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска  денеска беа во посета на Општина Струмица при што со градоначалникот Костадин Костадинов ја посетија градинката „Виножито“. Станува збор за една од најголемите установи за ран детски развој во нашата држава, изградена во рамки на Проектот за подобрување на социјалните услуги на Министерството за труд и социјална политика и Светска банка.

Премиерот Ковачевски кажа дека со изградбата на ова градинка се реши еден од поголемите проблеми со недостаток на капацитети за сместување на деца .

,,Со оваа градинка го решивме долгогодишниот проблем со сместувачки капацитети во предучилишното образование во Струмица и околината. Работиме, тука, да овозможиме услови за дополнителен персонал за да ги згрижиме и новозаинтересираните, станува збор за околу 40-тина деца, со што, на ниво на Општина Струмица, сите деца за кои има интерес, ќе ни бидат во градинките.
Постојано се инвестира. И следен чекор е инвестиција во сензорна соба, за да се зголеми опфатот на деца со попреченост. Згрижени се и предвидените, над 300 деца во оваа навистина голема, современа и прекрасно опремена градинка,, кажа премиерот Ковачевски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.