Голем интерес за преставата ,,Паника во хотел Палас” на струмичкиот театар, распродадени влезниците за три дена

760

Претставата „Паника во хотел Палас“ од Реј Куни а во режија на Коле Ангеловски на струмичкиот театар предизвика голем интерес кај публиката. Распродадени се влезниците за премиерата но и за репризите во четврток и петок. Според официјалната ФБ страна на театарот Антон Панов, нема влезници и за петочната изведба на ,,Паника во хотел Палас” кои чинаат по 200 денари. Од струмичкиот театар соопштија дека ова престава нема да се игра до почетокот на мај заради технички работи но веќе следниот месец повторно ќе се најде на репертоарот.

„Паника во хотел Палас“ е типична комедија која за првпат се изведува на македонски простори. Изобилува со неочекувани престврти и многу духовити реплики. Целото дејствие се овдива во луксузен апартман од хотел каде министер на актуелната влада, наместо да присуствува  на седница во собранието каде се одлучува за опстанок на премиер и цела влада тој во најголема дискреција одржува  љубовен состанок  со портпаролката на председателот

Во преставата играат Бранко Бенинов, Кољо Черкезов, Горан Ников, Игор Тодоров, Коста Ангов, Оливера Аризанова, Ванчо Василев, Анкица Бенинова и Јасмина Вучкова.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.