Гевгеличани најдобри на турнирот „STREETBALL 3X3 Радовиш 2019“ – радовишани одлични организатори

2523

Во организација на  здружението ,,Баскет Спрот” а под покровителство на општина Радовиш изминатите две недели се одржуваше турнирот „STREETBALL 3X3 Радовиш 2019“ на кој учествуваа вкупно 16 екипи во три категории.

Станува збор за турнир во уличен баскет кој е традиционален а на кој учесниците презентираа кошаркарски мајстории покажувајки дека Радовиш е спротски град. Сите натпревари се играа наигралиштето во склоп на ООУ Никола Карев каде речиси сите натпревари имаа посетеност

Во сениорска конкуренција Партизан од Гевгелија го освои турнирот откао во финалето славеше противн екипата на DOWNTOWN со 21:16. Во категоријата за средни училишта тимот на Слога славеше со 21:15 против Мартина Промет а во категоријата за основни училишта тимот на WARRIORS славеше против GOLDEN BOYS

За време на турнирот се организираше и фрлање на „тројки“ а за најдобар поединец на турнирот беше прогласен Тодор Божинов од екипата од Гевгелија.

Пехарите, медалите и вредносните ваучери на најуспешните екипи ги додели Градоначалникот на општина Радовиш, Герасим Конзулов кој подвлече дека како локална самоуправа секогаш ќе ги подржуваат спортските манифестации во ова општина.

фото Општина Радовиш

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.