Во три случаи кај Струмица и Радовиш откриени 95 мигранти, возачите приведени од кои двајца се обиделе да избегаат

1525

Во текот на вчерашниот ден во три одделни случаи  полицијата откри  95 мигранти во две возила кај ,,Раборската крстосница” кај Струмица и во едно кај местото викано ,,Канда” на патот Радовиш – Штип .Како што соопштија од МВР приведени се три возачи од Велес, Скопје и Кичево  од кои последните се обидела при контролата да побегнат од лице место

Кај ,,Раборска крстосница” во товарно возило ,,мерцедес’’ урпавувано од 25 годишен Д.Х. од Велес биле откриени 50 мигрантт од Бангалдеш, Пакистан и Авганистан. Настанот се случил околу 19 ,30 часот. На истата локација полицијата во друг случај во возило со кичевски регистарски ознаки, откри 39 мигранти од Сирија и Ирак. Возачот со иницијали Б. И. при запирање на возилото се обидел да побегне но бил спречен

Во бегство се дал и 30 годишниот Р. С. од Скопје кој исто така превзеувал мигранти но на патот Радовиш –Штип при што полицијата го спречила. Настанот  се случил синоќа околу 20 часот кога   во патничко возило ,, алфа ромео’’ со светиниколски регистарски ознаки  полицијата откри дека осомничениот превзеувал 6 мигранти од  Пакистан

Мигрантите се префрлени во Прифатнито центар Винојуг кај Гевглеија а трите лица ќе одговараат за криумчарење мигранти

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.