Во виртуелниот свет лесно може да се украдат податоци – бидете внимателни, апелира Tik tokerot Динев

251

Без социјалните мрежи и веб страниците речиси е незамисливо секојдневното функционирање. Меѓутоа, влезница за дигиталниот свет се токму личните податоци. Име, презиме, адреса на живење, телефонски број, ова се само дел од податоци кои ги даваме на располагање на дигиталните уреди кои се наша сопственост. Сопственост на податоци се однесува на поседување на клучевите на твојот дигитален живот и тие треба да бидат исклучиво кај сопственикот. На ова тема контуинирано се зборува за што признава дури и Tik tokerot Александар Динев во новото видео но подвлекува дека ќе труби се додека на сите не ни стане јасно дека е многу важно да научиме како да се заштитиме и како да користиме правилни апликациии.

,,Зошто е важно? Твојот дигитален идентитет е како отпечаток од прст,  единствен за тебе.  Сопственоста на податоците значи дека ти си чувар на тој идентитет. Имаш  можност да кажеш: „Ова е она што сакам да го споделам и ова е она што повеќе би сакал да го чувам приватно“. Како? Редовно прегледувај ги твоите поставки за приватност на социјалните мрежи, Исклучи се што не треба да има дозвола или не мора да биде таму и внимавателно на она што го споделуваш на интернет.“, вели Динев

Видеото е дел од проект „Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“ . Овој проект  го имплементира Мултус од Гевгелија со цел, поголема свест за чекорите во виртуелното однесување и дигиталната писменост на ранливите и изложени млади луѓе од мали, изолирани области.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.