Во Василево ќе се гради фекална канализација, општината склучи договор за изградба на крак од 753 метри

2545

Наредниов период во општинскиот центар Василево треба да отпочнат градежните работи за изведба  на линија со фекална канализација од 753 метри.  Општината склучи договор со фирмата Порталанд ОПЦ од Струмица која на распишанниот тендер достави најниска цена за градежните работи согласно техничката спецификација.

Во конкуренција беа уште четри други фирми но струмичката Портланд ОПЦ  доја доби јавната набавка. Целиот проект треба да го реализира за околу 3 милиони и 258 илјади денаи или за околу 53 илјади евра со вклучен ДДВ. Средствата се обезбедени од општинската каса соопшти градоначалникот на Василево Славе Андонов

Согласно потпишаниот договор, Портланд ОПЦ треба да го реализира целиот проект во времетраење од 4 месеци од денонот во воведување во работа или најдоцна до 31 јануари идната година. Ќе треба да се изведува фекална канализациона линија која треба да се приклучи на главниот колектор кој поминува покрај Василево или конкретно станува збор за крак 1.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.