Влез во Грција и преку Дојран, граничните премини Дојрани и Евзони ќе работат 24 часа

5375

Грција ги отвори сите гранични премини со земјава за проток на патници. ГП ,,Дојрани”  кој беше затворен за патнички сообраќај повеќе од една  година, од синоќа работи 24 часа за влез и излез, велаат од граничната полиција од македонска страна. Известувањето дека грците ја креваат рампата на ГП ,,Дојрани”  го добиле синока околу 21 часот вели командирката Елизабета Стопар кој подвлече дека фрекфенцијата на овој граничен премин е вообичаена и нема големи задржувања

И Евзони ќе работи 24 часа кој досега функционираше во периодот од 7 до 23 часот, вели Јасмина Аврамска командирка на ГП ,,Богородица” од каде велат дека условите за влез во Грција остануваат непроменети. Секој мора да приложе еден од документите дека е вакциниран или да достави негативен антиген или пцр тест или пак дека го прележале вирусот

Од вчера значително е зголемена фрекфенцијат ана ГП ,,Богородица” каде за последите 24 часа регистрирани се 10 илјади патници за влез и излез. Аврамска вели дека на овој граничен премин освен македонски поминуваат и патници од Србија, Романија и западно европсктие државио и се чека не повеќе од 10 минути за излез од Македонија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.