Во Струмица се водат вкупно 23 активни случаи на ковид-19, во Радовиш 16 а активни има и во Дојран, Богданци и Гевгелија

1921

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19.  По градови во Скопје-23, Куманово-8, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-2, Струга-11, Велес-2, Битола-3, Охрид-8, Кавадарци-1, Гостивар-4, Струмица-1, Македонски Брод-4, Виница-2, Свети Николе-2, Кичево-2, соопштија од министерството за здравство. Од таму информираат дека во последните 24 часса починале 6 лица од Скопје, Куманово, Гостивар, Тетово и Штип а 113 лица оздравеле.

Денешниот случај што се води од Струмица е 38 годишен жител на населеното место Велјуса. Според информациите од Центарот за Јавно здравје новозаболениот не е поврзан со некој од досегашните кластери. Инаку ова е втор случај на позитивен од ова населено место, откако пред неполн месец вирусот беше откриен кај 67 годишен маж кој по неколку дена хоспитализација на Инфективно во Струмица почина

Во земјава вкупно ковид дијагностицирани досега има 11.289, оздравеа 7.221, починаа 511, а во моментов активни случаи има 3 557. Во Југоистокот според статистиката на здравствените власти заклучно со денеска, активни случаи има во Струмица, Радовиш, Дојран, Богданци и Гевгелија, Еве колку досега имало ковид дијагностицирани по градови во Југоистокот и колку активни во моментов.

• Струмица 39, активни 23

• Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци и еден странски државјанин)

• Радовиш 29, активни 16

• Валандово 6, активни 0

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.