Богданци од АФПЗР доби 37 милиони денари за реконструкција на локален пат, улици и пешачко велосипедска патека до Паљурци

3595

Општина Богданци доби околу 37 милиони денари од Агенцијата за финансика подршка во земјоделството и руралниот развој за реализација на три проекти со кои значително ќе се подобри унфраструктурата во општината а со тоа и условите за живот на граѓаните од Богданци.

Од мерката,, Подобрување на квалитетот на живот во руралните средини”, општината доби  18 милиони и 33 илјади денари . Со овие средства се планира реконструкција на локалниот патен правец Стојаково – Селемли

За населеното место Селемли  добиени се средства и од мерката  Обнова и развој на селата. Станува збор за  8 милиони и 418 илјади денари со кои  ќе се реконструрираат улици во ова наслено место кое се наога на самата граница со соседна Грција.

Општина Богданци доби финансиска поддршка од АФПЗР и по јавниот повик за мерката Зачувување и унапредување на традиционалните вредности во руралните подрачја. Преку ова мерка се планира реконструкција на пешачката и велосипедска патека Богданци-Чести Јавори-Паљурци, за што се одобрени 10 милиони 681 илјади  денари.

По завршување на тендерските постапки и избор на најповолен понудувач за трите проекти ќе се пристапи кон реализација на истите информираа од општината

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.