Беласица фаќа залет за повисок пласман, по победата над Ренова, реми во Скопје кај Работнички

2515

Струмичка Беласица не успеа да се врати со цел плен од Скопје каде со Работнички одигра 1:1 и освои значаен бод од ова тешко гостување во борбата за опстанок. Избраниците на Ѓоко Хаџиевски, преку Христијан Денковски поведоа во 51 минута но за кусо време, домаќинот Работнички израмни преку Шарковски. Двата тима одиграа солиден меч на арената „Филип Втори“ и ги поделија бодовите, но има за што да жалат струмичани бидејки имале можност да се вратат и со победа ако максимално ги искористиле шансите до крајот на мечот.

Со овој бод, Беласица фаќа залет за повисок пласман и два меча едно подруго се без пораз. Остануваат на претпоследната позиција но отворено најавуваат дека не се тим за испаѓање од Првата лига. Во недела на Младост игра против Силекс и со победа, синобелите  ќе бидат осми на проволигашката  табела.

Еве го голот на Денковски со кој поведе Беласица во Скопје

За разлика од Беласица, Академија Пандев претрпе пораз од Шкендија на стадионот Младост од Шкендија со 1:0. Срелец на голот Муслиу. Следното коло пандевци му гостуваат на Вардар меч кој може да одлучува кој ќе биде вицешампион

фото -www.gol.mk  видео- tv.ffm.mk

 

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.