Арачиновец фатен како превезува 36 мигранти на патот Куклиш-Свидовица кај Струмица, полицијата го лиши од слобода

1276

Полициски службеници од СВР Струмица го лишија од слобода 29 годишниот Б.А. од скопско Арачиново откако во неговото комбе на патот Куклиш Свидовица кај Струмица се пронајдени 36 мигранти. Како што соопшти полицијата вчера во раните утрински часови на  регионалниот пат помеѓу селата Куклиш и Свидовица општина Струмица  при преглед на возило „рено мастер“, со скопски регистарски ознаки, кое тој го управувал, биле пронајдени 36 мигранти

Станува збор за лица од Сирија, Ирак, Камерун, Пакистан и Авганистан кои сите биле натоварени во возилото ,,рено Мастер” чија дестинација најверојатно била излез од државата кон земјите членки на ЕУ. 29 годишниот жител на Арачиново бил задржан во Полициската станица во Струмица а по целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.