дома тагови Радовиш

таг: Радовиш

Во Радовиш ,,Самун ем татлија” со меѓународен фолклорен фестивал ,,Радовишки собор” (ВИДЕО)

Од утре во Радовиш стартува меѓународниот фолклорен фестивал Радовишки собор додека од петок Самун ем татлија. Станува збор за нова и традиционалната манифестација која...

ФОТО: Во Радовиш се одржа првиот ЛАГ ЕКСПО 2022 – саем за локален развој

Со поддршка на програмата на УСАИД за развој на заедницата, Мрежата за рурален развој на  Македонија и Балканската мрежа за рурален развој поддржана од...

Градоначалникот Ристов одржа средба со преставници од „СОС Детско село“, договорена е соработка

Градоначалникот Ацо Ристов вчера имаше средба со претставници на СОС Детско село Скопје, а беше разговарано за проектот „Унапредување на системски недостатоци -Поддршка на...

Радовишанец во Швајцарија прогласен за шампион во водоинсталатерство на „SwissSkills 2022“ во Берн

Македонецот Филип Јованов роден во Швајцарија а по потекло од Радовиш освои  медал и стана еден од годинашните шампиони на саемот „SwissSkills 2022“ што...

Радовиш ја продлабочува соработката со турската општина Селчук (фото)

На покана на Градоначалничката на општина Селчук а по повод 53-от ЕФЕС Фестивал, Градоначалникот Ацо Ристов заедно со членовите на Советот Д-р Ванчо Ристов...

Во Радовиш годинава ќе има Самун ем татлија, општината распиша Јавен повик за доставување предлог програми

Општина Радовиш објави Јавен повик за доставување на предлог-програми за реализација на традиционалната манифестација САМУН ЕМ ТАТЛИЈА. Истата манифестација е согласно донесената Годишна програма...

Ристов со честитка по повод Денот на рударите и побара поддршка од Владата за овој сектор

Во предвечерието на големиот христијански празник Успение на Мајка Богородица би сакал оваа прилика да ја искористам да го честитам празникот на сите христијани...

Се гради патот Дамјан-Погулево, се очекува развој и на овој предел од Општина Радовиш

Со полн интензитет се изведува локалниот пат од село Дамјан до село Погулево каде механизација на струмичката фирма Портланд секојдневно работи на пробивање на...

Радовиш го чествуваше патрониот празник Св. Спасо Радовишки (фото)

Со одржување на вечерната богослужба во Храм „Св.Троица“ со која сослужуваа свештеници од Радовишкото архиерејско намесништво - Брегалничката епархија, започна чествувањето на патронот и...

Во Радовиш дефиле на 220 близнаци кои носеа идентична облека (фото)

Вкупно 220 близнаци млади и стари облечени во идентична облека, продефелираа по радовишките улици во рамките на одбележување на патронот на Радовиш ,, Св...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Објавена програмата за „Струмичкиот карневал 2023“ кој ќе се одржи од...

Организациониот одбор на струмичкиот карневал, ја објави Програмaта за годинашново издание. Карневалските денови почнуваат на 22 февруари кога клучот на градот од страна на...