дома тагови Радовиш

таг: Радовиш

Во радовишко Бучим се одржа ,,Јуручки фестивал”, за Ристов тој е алка за негување на заедничките традиции

"Јуручкиот фестивал е настан кој покажува дека заедничките културни вредности и традиции на оваа поднебје се најважната алка на меѓусебната почит, разбирање, пријателство и...

Почна соработката на O. Радовиш со рудниците Бучим и Боров Дол кои ќе донираат дробен матријал тампон за уредување...

Градоначалникот Ацо Ристов заедно со директорите Олег Чусовитин и Ивица Карапетров денес во кругот на ЈП „Плаваја“, беа присутни на истоварањето на првата количина...

Поставен монтажен објект на патот кон Плачковица за мониторинг и контрола на лицата кои фрлаат отпад над Радовиш

Општина Радовиш постави монтажен објект -контејнер на патот кон Плачковица  каде ќе престојуваат службени лица за да може да врши мониторинг и контрола кој...

До ноември патот Дамјан-Погулево во општина Радовиш треба да биде асфалтиран од струмичка фирма

До ноември треба да биде изграден локалниот патен правец Дамјан-Погулево кој се гради со средства обзбедени од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион...

Секоја среда приемен ден во Сектор урбанизам во О. Радовиш за да граѓаните ги решаваат своите потреби и проблеми

Општина Радовиш воведе приемен ден во Секотор Убанизам каде граѓаните ќе може да се информираат или да добијат одредено решение за нивните потреби. Како...

Над 500 дечиња играа и го презентираа македонскиот фолклор на фестивалот ОРО ВЕСЕЛО – 2022 во Радовиш (фото)

Изминатиот викенд во организација на ФА ,,Бучим'' од Радовиш а со подршка на Општина Радовиш се одржа 22 то издание на меѓународниот детски фолклорен...

Граѓански организации од Радовиш со помош на општината ќе реализираат проекти за подобри услови за живот граѓаните

Неколку проекти ќе реализираат граѓанските организации од Радовиш кои од општината добија средства за реализација, по претходно спроведена постапка согласно Методологијата и по донесена...

ФОТО: 1 200 маски продефилираа на вториот детски карневал во Радовиш кој доби пофалби од ФЕКК

Околу 1200 дечиња  и млади продефилираа по радовишките улици и ги преставија своите приказни под маски во центарот на градот во рамките  на ,,Радовишки...

Со 20 милиони денари се реконструира патот од Радовиш до Воиславци

Министерот Благој Бочварски, пратеникот Коле Чаракчиев и директорот на ЈП за одржување на магистрални и регионални патишта Костадин Ацевски, денеска извршија увид во рехабилитација...

Радовиш доби нов простор за венчавки каде ќе има и галерија – го крстија Музеј на љубовта и уметноста

Општина Радовиш доби нова сала за венчавки односно склучување бракови кој ќе  биде и галерија каде ќе може ументиците да ги излагаат своите дела....

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Македонија го доби својот 24-ти Ротари клуб, откако вчеравечер беше отворен...

На отворањето беше присутен и гувернерот на Ротари Дистриктот 1912 (Словенија и Македонија), Душан Петеркович. „Моја работа, како гувернер, е да ги водам клубовите...