дома тагови Радовиш

таг: Радовиш

Лишени од слобода двајца радовишани кои ,,пустошеле шума” на Плачковица

Радовишката полицијата  од слобода лиши двајца радовишани кои ги фати на дело како вршеле  нелегална сеча на огревно дрво на планината Плачковица и ги...

Средношколците од Коста Сусинов од Радовиш ќе прават биоѓубриво – добија компостери

Средното училиште ,,Коста Сусинов,, од Радовиш, органскиот отпад ќе го компостира и ќе произведува  биоѓубриво кое ќе го користи за сопствени потреби. Ова средно...

Фотогалерија од модната ревија на децата со попречености во Радовиш кои порачаа „Убави сме, свои сме“

Во организација на Здружението за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром ,,Вера’’ од Струмица  во Радовиш се одржа модна ревија на децата...

Јордан Митев со промоција на спотот за новиот сингл ,,Наздрави за љубов, наздрави за среќа’’ кој го снимаше во...

Јордан Митев викендов ќе го промовира  видеозаписот на новиот сингл ,, Наздрави за љубов, наздрави за среќа’’ снимен во радовишкиот ресторан ,,Тиамо Гарден,,  кој...

Фото – Во Радовиш поставена нова урбана опрема, елементите со уникатен архитектонски дизајн

Деновиве заврши поставувањето на новата урбана опрема која треба да му даде нов лик и слика на Радовиш. На повеќе локации низ градот поставени...

И општините Радовиш и Конче ќе добијат машина Ровокопач, ќе ја користат комуналните претпријатија

Од Програмата  за развој на руралната ифраструктура, за која Владата побара, а Европската Унија одобри 15,5 милиони евра, заеднички универзален ровокопач ќе добијат и...

Радовишанка која ги изненадува сите, работи како возач на камион за собирање ѓубре и не се срами

Слаѓана Јакова од Радовиш е вработена во ЈП ,,Плаваја,, и таа е единствената жена во ова комунално претпријатие, која вози камион за собирање ѓубре....

Вкупно 47 карневалски маски од 8 држави со 1800 учесници во сабота на Струмичкиот карневал !

Вкупно 47 поединечни и групни карневалски маски од земјава но и од Србија, Црна Гора, Бугарија, Хрватска, Албанија, Турција и Германија ќе продефилираат во...

Фатени дрвокрадци на Плачковица, полицијата од Радовиш ги приведе во станица

Полицијата од Радовиш викендов спроведе контрола на планината Плачковица со цел откривање на лица кои спротивно на законот вршат сеча на огревно дрво.  Во...

Патот кон планината Плачковица се гуши во отпад , радовишани слободно си фрлаат ѓубре

Грозна е сликата над Радовиш по патот што води до излетничко рекреативното и викенд населбата Бел Камен на планината Плачковица. Лево и десно од...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...