Во Гевгелија секој трет на велосипед за било каде, во Струмица на кафе се оди со моторно возило

Се претпоставува дека повеќе од 3.000 гевгеличани секојдневно возат велосипед за каква било намена како превозно средсство. Се сметаат за лидери во користење на...

Во комбе кај Струмица пронајдени 27 мигранти, приведени две лица од Богданци

Две лица од Богданци се приведени откако вчера на местото викано Крива Река кaj Струмица, во автомобил „цитроен џампер“ со скопски регистарски ознаки во...

Кој се ќе пее на Струмица Опен Фест од 9-ти до 18-ти август, последната вечер за Горан Бреговиќ...

Организаторот на Струмица Опен Фест, здружението ,,Културно забавен живот’’ ја објави музичката програма на годинашново издание на фестивалот која ќе биде во месец август...

Се проектира експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица Гевгелијa, со обиколница на Струмица, кажа директорот на Државни...

При денешниот увид на рехабилитација на патниот правец Струмица- Ново Село, првиот човек на Државни патишта - Зоран Китанов информираше дека се проектира експресен...

Се повеќе туристи во дворот на Костадинов во струмичко Габрово, уживаат на водопадите и дегустираат домашни рецепти

Речиси секојдневно доаѓаат туристи од странство кои уживаат во убавините на Беласица, но нема каде да се сместат за да престојуваат повеќе денови. Тие...

Фото: Преку практични вештини до кадри со висок квалитет, средношколци од Димитар Влахов подигаа пластеници !

Учениците од земјоделската струка  при средното училиште  ,,Димитар Влахов’’ од Струмица со помош на професорите подигнаа пластеници на училишната економија на овој  центар.  Станува...

Шест општини од Југоистокот добија пари за развој на селата од Министерството за локална самоуправа (листа со проекти)

Околу 5 милиони и 156 илјади денари ќе поделат шест општини од Југоистокот од министерството за локална самоуправа за развој на селата. Станува збор...

Бидете претпазливи со изложување на сонце, расте бројот на пациенти со рак на кожа – предупредија дерматолозите

Бидете претпазливи со изложувањето на сонце, штетните ултравиолетови зраци може да предизвикаат рак на кожа. Вака предупредија  преставниците од Клиниката за пластична хирургија и...

Протест на Здружението на возачи од Струмица-МВР им забрани вршење технички преглед

Вработените од Здружението за возачи-Центар за возила од Струмица со едночасовна блокада на патот до населеното место Просениково го изразија своето незадоволство што од...

Струмички Комуналец набави 8 500 корпи за отпад за домаќинства, ќе се делат бесплатно но се чека одлука на...

Струмички Комуналец набави околу 8500 корпи за отпад за домакинствата што живеат во индивидуални стамбени објекти, кои ќе бидат поделени бесплатно. Вака најави директорот...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Општина Ново Село воведе служба 24/7 за пријавување комунални проблеми и...

Општина Ново Село од минатиот месец има служба каде жителите од ова локална самоуправа може да пријават проблеми во надлежност на општината но и...