60 домакинства од струмичката епархија при МПЦ ќе добијат прехрамбени пакети од Фондацијата ,,Елеуса”

730

Шеесетина социјално загрозени семејства од струмичката епархија при МПЦ ќе добијат пакети со прехрамбени ариткли и хигиенски произовди.  Акцијата ја организира новоформираната Фондацијата ,,Елеуса’’ која во соработка со свештените лица од епархијата ги имаат детектирано домакинствата на кои им е потребна помош за овие празнични мигови. Како што соопшти Наташа Василевска Трајчевска пакетите веќе се подготовени и овие денови ќе бидат дистрибуриани до домакинствата кои едвај врзвуаат крај со крај и на кои секоја подадена рака им е повеќе од неопходна.

,,Милоста и љубовта кон луѓето што страдаат не нешто ново тоа е познато од апостолски времиња, наше е само да ја продолжиме хуманоста и традицијата и да се обидеме барем малку да им го олесниме животот на оние на кои навистина им е потребно,, рече Василевска Трајчевска која се заблагодари на парохиските свештеници кои помогнале во целата акција

Од Елеуса фондацијата ги повикуваат сите граѓани кои сакаат да помогнат и да се вклучат во добротворните мисии може да се обратат на мејл eleusafondacija@gmail.com или на ФБ –  Елеуса Фондација

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.