4 починати и 17 нови позитивни од ковид-19 во Струмица за последните 24 часа

994

Четири  пациенти од Струмица на возраст од 48, 63, 65 и 70 години починале од компликации предизвикани од вирусот ковид -19 во болнички услови, соопштија од министерството за здравство. Тие се дел од новите 20 пациенти  што починаа за  последните 24 часа,

Од направени 1.293 тестирања, регистрирани се 515 нови случаи на ковид-19 во земјава. Во Струмица се регистрирани нови 17 позитивни  во Скопје се регистрирани 207 нови позитивни случаи, во Куманово-33, Штип-33, Прилеп-25, Тетово-17, Велес-21, Битола-22, Охрид-3, Кавадарци-16, Гостивар-16, Крива Паланка-8, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-21, Пробиштип-7, Демир Хисар-3, Пехчево-2, Берово-10, Виница-2, Делчево-11, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-18, Неготино-12.

Институтот за јавно здравје регистрира 1.194 оздравени пациенти од: Скопје-508, Куманово-41, Дебар-9, Штип-50, Прилеп-80, Тетово-69, Струга-17, Велес-60, Битола-28, Охрид-37, Кавадарци-43, Гостивар-31, Гевгелија-19, Струмица-41, Крива Паланка-42, Радовиш-7, Кочани-30, Пробиштип-13, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-5, Валандово-4, Виница-1, Делчево-1, Кратово-4, Свети Николе-13, Кичево-24, Ресен-4, Неготино-7.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:
• Гевгелија 492, активни 209 (24 лица се жители на Дојран, 85 на Богданци )
• Струмица 1.221, активни 642
• Радовиш 309, активни 121
• Валандово 120, активни 35

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.