Јована Тренчевска од Струмица ќе биде министерка за труд и социјална политика во Владата на Ковачевски

4634

Јована Тренчевска магистар по социјалошки науки, членка на повеќе меѓународни тела и Директор на Државниот инспекторат за труд ќе биде нов министер за труд и социјална политика, соопшти мандатарот Димитар Ковачевски  откако Централниот одбор на владеачкиот СДСМ ги прифати имињата на новиот владин состав.

Тренчевска е од Струмица и беше дел од Минситерството за труд и социјална политика како државен секретар.  Во октомври 2020 тата со одлука на Владата беше именувана за диркетор на Државниот инспекторат за труд од каде ќе премине како прв човек на Министерството за труд и социјална политика

Мандатарот и лидер на СДСМ  Ковачевски ги соопшти имињата и на останатите министри кои доашаат од ова партија подвлеквуајки дека утре ќе ги достави до Собранието.

Вицепремиер за борба против корупција – Славица Грковска

Вицепремиер за економски прашање – Фатмир Битиќи

Вицепремиер за европски прашања – Бојан Маричиќ

Министерка за одбрана – Славјанка Петровска

Министер за внатрешни работи – Оливер Спасовски

Министер за правда – Никола Тупанчевски

Министер за земјоделство – Љупчо Николовски

Министерка за труд и социјална политика – Јована Тренчевска

Министерка за култура – Бисера Костадиновска Стојчевска

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.