Јаневски: Општина Струмица обезбеди и додели 130 таблети на ученици кои немаа уреди за да следат онлајн настава

988

Општина Струмица  обезбеди и додели 130 таблети на ученици кои немаат електронски уреди за приклучување на Националната платформа и следење онлајн настава. Како што објави градоначалникот на Струмица Коста Јаневски на ФБ таблетите се обезбедени од компанијата Еколог и Фондацијата Песталоци од Троген Швајцарија во соработка со МЦГО од Скопје во рамки на спроведувањето на проектот „Јакнење на мултиетничката соработка во општините“.

,, Целта на проектот е да се подобри меѓуетничката интеграција во образованието преку спроведување на наставни и воннаставни активности со ученици од различно етничко потекло и на тој начин да се даде придонес кон зајакнувањето на мултиетничката соработка и толеранција во општините.Во овој проект учениците од различна етничка припадност ги развиваат вештините и компентенциите за интеркултурно образование преку активно учество во различни активности (заеднички секции, мешани часови, фокус групи, анкети) и имаат можност да запознаат други ученици кои следат настава на друг јазик, повеќе пријателства меѓу учениците од различна етничка припадност во и надвор од училиштето, наставниците применуваат интеркултурно образование во редовните часови, подобрување на наставата и практиките на учење по предметот Граѓанско образование.,, напиша градоначалникот Јаневски на својата ФБ страна

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.