Центарот за култура од Струмица бара ревизија на распределбата на парите од Министерството за култура

2963

Центарот за култура ,,Антон Панов,, од Струмица заедно со други десет театри и Центри за кулутра испратија барање за ревизија на националната програма за култура за 2019 година до Владата и до премиерот Зоран Заев. Тие имат забелешка на распределените средства со кои нивните активноси се сведуваат на минимум

Барањето од струмичкиот Центар за култура го потпиша директорот Ване Ристов Патриков а кон истото свои потписи ставија и Симона Угриновска (директорка на Македонскиот народен театар), Викторија Рангелова-Петровска (Драмски театар), Театар Комедија (Сашо Ристовски), Турски театар (Несрин Таир), Менче Караџоска (Центар за култура „Марко Цепенков“, Прилеп), Алексадар Ивановски (Центар за култура „Јордан Хаџи Константинов Џинот“Велес), Сашо Тодоровски (Центар за култура „Трајко Прокопиев“, Куманово) Маја Андоновска-Илијевски (Центар за култура Битола) и Иван Јерчиќ, директор на Народниот театар од Битола.

Директорите реагираат дека се незадоволни од целокупната програмата и доделените средства и очекуваат да им биде одговорно барањето за средба.

Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани, изјави денес во Берлин министерот за култура Асаф Адем, по реакциите на јавноста за резулатите од Годишната програма за национален интерес на Министерството за култура.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.