,,Хид Бах Шен Фест’’ во валандовско Чалакли ги спои културните традиции на Tурците и Mакедонците (фото)

1417

Повеќе КУД од земјава и странство заиграа и ги презентираа своите  кореографии во валандовско Чалакли каде се одржува меѓународниот фестивал  ,,Хид Бах Шен Фест’’ . Фестивалот кој е поврзан со празникот Ѓурѓовден има за цел да го презентира културното наследство и заедничкиот соживот помеѓу македонската и турската заедница во земјава а според верувањата  го означува будењето на пролетта и обновувањето на вегетацијата

Годинава се одржуваат повеќе културни настани и тоа не само во Чалакли, туку и во Струмица, Гостивар, Башибос и Валандово. Како дел од фестивалот во Гостивар се одржа Меѓународен Симпозиум за турска култура. Инаку  ,,Хид Бах Шен Фест’’ во декември 2017-та година е впишан во Репрезентативната листа на УНЕСКО за нематеријално културно наследство на човештвото и турската заедница во Македонија.

“Хид Бах Шен Фест“ е фестивал од огромно значење за нашата општина и држава. Овој фестивал сплотува, обединува и не етаблира пред светот. Ја етаблира нашата посебност и ја создава нашата предност. Фестивалот го симболизира мултикултурализмот и спојот на различното како вредност за која вреди да се бори и вложува,, кажа градоначалникот на општина Валандово Перо Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.