Фото – Средношколци од Никола Карев од Струмица ја чистеа трим патеката и локалитетот Св. Илија

2370

Средношколци од СОУ,, Никола Карев” од Струмица заедно со професори од ова училиште по повод Денот на пролетта организираа еколошка акција за чистење на локалитетот ,,Св. Илија” над Струмица. Тие го собраа расфрланото ќубре од несовесни граѓани долж трим патеката  но и од манастирскиот комплекс. Освен што чистеа учениците ги бојадисаа и оградите и  летниковците околу манастирот.

Со ова акција средношколците ,,Никола Карев” упатија и апел до сите граѓани кои рекреираат и го посетуваат овој манастирсски комплекс да ја чуваат животната средина и да не се фрла отпадокот долж трим патекат и манастирот кој преставува култно место за струмичани

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.