Фото – Радовишките џудисти од ,,Сенсеи’’ освоија дури 12 медали на меѓународниот турнир со 400 учесника ,,Струга опен 2019’’

1765

Деновиве во Струга се одржува шестиот интернационален џудо турир ,,Струга Опен 2019’’ каде учество зедоа над 400 учесници во повеќе категории а радовишките џудисти од клубот ,,Сенсеи’’ во конкуренција на пионери и помлади пионри освоија дури 12 медали што преставува успех за овој спорт во Радовиш.

Младите радовишани оставија силен впечаток на турнирот и се вброија во клубовите со најквалитетен подмладок во џудото како спорт во земјава. ,,Сенсеи’’ кој на турнирот во Струга настапи со 18 натпреварувачи освои три златни , пет сребрени и четири бронзени медали.

Злато освоија Леонид Геговски, Неда Поцкова и Теа Георгиева, сребро Стефан Ѓоргиев, Илијана Ристов, Димитар Трајчев, Анастасија Ржева и Невена Поцкова, додека со бронзени медали се закитија Мартин Крстев, Ана Ристова, Марија Србакова и Магдалена Трајчева

,,Ова е потврда дека во нашиот клуб сериозно се работи на усовршување на техниките на џудото како спорт. На овој турнир учествуваа деца и од други држави од Бугарија, Србија, Грција, Црна Гора, Албанија, Босна и Украина и ова е голем успех како за децата така и за нас како клуб. Ова е поттик и мотивација за понатамошна работа и надоградување,, ни изјави Наде Најдоска Ристов од клубот ,, Сенсеи’’ од Радовиш

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.