Турнир во мал фудбал за Митровден во Седларци – општина Василево со награден фонд од 60 илјади денари

1940

По повод престојниот христијански празник Митровденво населеното место Седларци општина Василево ќе се одржи турнир во мал фудбал кој ќе биде со награден фонд од 60 илјади денари. Организатори се младите од ова населено место кои објавија дека секоја екипа што ќе земе учество на турнирот треба да брои минимум пет а максимум десет играчи а котизацијата за учество изнесува три илјади денари.

Турнирот според најавите ќе започне на 21 октомври и ќе се игра на ограденото спортско игралиште во ова населено место за што екипите може да се пријават до 19 октомври . Победникот на турнирот ќе добие 35 илјади денари додека второпласираниот тим 15 додека победникот во малото финале ќе добие симболични 10 илјади денари. Инаку турнирот е под покровителство на општина Василево и градоначалникот Марјан Јанев.

Пријавување на телефонскиот : 071/911/826

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.