ССМ и дуќанџиите со спротиставен став по измените за недела неработен ден

239

Собранието да ги повлече предложените измени на Законот за работни односи за недела да е работен ден во туристичките центри бараат од Сојузот на синдикати на Македонија. Димовски најави дека имало незадоволство кај работниците голем бил бројот на оние кои пријавиле загриженост недела да се  работи бидејќи не било прецизирано кои се места ќе бидат опфатени.

Дуќанџиите од Охрид пак велат дека дека загубите се огромни од неработењето изминатите неколку месеци и бараат што побргу да бидат донесени измените на законот за трговија.

Од ССМ сметаат дека предлогот е крајно неприфатлив како за синдикатите така и за самите работници и бараат од Собранието да не бидат изгласани овие законски измени со цел да не се оштетат работниците и да не се уназадат работничките права.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.