Со пари од државата но и од својот буџет, општина Конче асфалтираше уште една улица во Дедино

1538

Деновиве заврши асфалтирањето на уште една улица во населеното место Дедино – општина Конче. Станува збор за улицата бр 3 во должина од 200 метри за која општината средствата ги обезбеди од  Министерството за локална самоуправа и Бирото за регионален развој во висина од околу 18 илјади евра. Како што информираа од општината улицата долга од 200 метри е со широчина од 4 метри а изведувач беше фирмата Пешо Инженергинг.

За изведба на ова улица фирмата Техноинженеринг  мораше да изведе потпорен ѕид од околу 60 тина а висок од три метри. Средствата за истиот во висина од 15 илјади евра општината ги обезбеди од веќе споменатите институции а околу 6 илјади евра беа обезбедни од сопствениот Буџет.

Инаку општина Конче од средствата на ТАВ ќе добие околу  290 илјади евра со кои ќе се планира да биде изградена фекална канализација за дел од општинскиот центар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.