Со одлука на Судскиот совет, Основите судови во Струмица и Радовиш добија нови претседатели

2381

Судскиот совет на државата на својата последа седница донесе одлука за избор на претседател на Основен суд Струмица и Основен суд Радовиш.  Соред донесената одлука Емил Глигоров е новиот претседател на струмичкиот основен суд, додека судијата Лила Цветановска е избрана за претседател на Основниот суд во Радовиш стои во соопштението од Судскиот совет.

Емил Глигоров кој беше прв човек на струмичкиот суд во периодот од 2005 – 2009 за судија е избран во 1997 година и досега има работено во областа Кривичен оддел и Прекршочна материја.

Лила Цветановска е родена 1966 година. Правосудниот испит го положила во 1997 а во радовишкиот Основен суд е вработена во 1998 година како стручен соработник. За судија е избрана 2004 тата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.