Се чисти реката Јазга кај Радово во општина Босилово за да се спречи излевање во иднина

512

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов заедно со градоначалникот на Општина Босилово Ристо Манчев, остварија увид на санирањето на критичните точки на реката Струмица а и на месните локални канали каде што се излева водата при големи врнежи и порои. Санирањето го врши механизација на АД Водостопанство се со цел да не се повторат поплавите од декември минатата година

Како што потенцираше градоначалникот на Босилово Ристо Манчев се чисти коритото на река Јазга која пред четири месеци се излеа и поплави повеќе обработливи површини. Според него завшени се околу половина од речното корито

,, Како општина апелираме до сите институции да изградиме еден систем за редовно чистење на одводните канали за да дејствуваме превентивно и да спречиме поплави во овој реон,, кажа Манчев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.