Се чека наодот од дополнителната тимска реобдукција на починатото момче во Ново Село, соопшти ЈО

640

Суште не се утврдени причините за смртта на 26 годишното момче од Струмица чие тело беше пронајдено минатата недела кај Ново Село. Од Јавното обвинителство информираа дека по првата обдукција не биле утврдени причините за смртта заради што била издадена наредба за дополнителна тимска реобдукција на починатото момче. Момчето беше пронајдено со видливи повреди и првично обвинителството соопшти дека станува збор за насилна смрт.

,,  Бидејќи не можеше со сигурност да се утврди точната причина за смртта, јавниот обвинител издаде Наредба за обдукција на телото на починатиот. Со оглед на тоа што обдуцентите и по неколку дена не можат да се произнесат за причините поради кои настапила смртта, издадена е наредба за дополнителна тимска реобдукција на телото на почнатиот. Резултатите од овој вешт наод се уште не се пристигнати во Обвинителството, информираа денеска од Јавното обвинителство.,, информира од Јавното обвинителство

Деновиве како што велат од Јавното обвинителство биле извршени претреси во домови и простории на повеке лица со кои починатиот ги остварувал контакти последните денови. Била издадена наредба за обезбедување на снимки од видео надзор од еден објект но и за вештачење на мобилни телефони. Од мобилните оператори побарани се податоци за остварената телефонска комуникација на сега починатиот а се врши и вештачење на предметите пронајдени во близина на телото на починатиот.

26 годишното момче беше пронајден мртво вечерта на на 7-ми јуни на месноста Ореш во атарот на Ново село. Тогаш ЈО објави дека кај починатиот имало видливи траги на повреди и дека според првичните сознанија станува збор за насилна смрт.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.