Рекорден број на позитивни на ковид-19 во земјава, во Струмица, Гевгелија, Радовиш и Валандово бројките повторно загрижувачки

1972

Во последните 24 часа во земјава регистрирани се рекордни 317 позитивни лица на вирусот ковид-19. Ова е најголемата дневна бројка на новозаболени а 4 лица починале. Во Југоистокот според здравствените власти евидентирани се нови 32 случаи од кои по 12 се во Струмица и Гевгелија, 5 во Радовиш и 3 во Валандово.

Нови случаи на ковид-19 има и во: Скопје-182, Куманово-12, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-8, Велес-7, Битола-6, Охрид-1, Кавадарци-4, Гостивар-11,  Крива Паланка-3, Кочани-18, б Делчево-2, Свети Николе-4, Кичево-4, Ресен-1, Неготино-1 .

Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од кои во Гевгелија-1, Струмица-4, Радовиш-4.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Гевгелија 155, активни 57 (10 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 21 на Богданци)

• Струмица 328, активни 185

• Радовиш 107, активни 35

• Валандово 54, активни 39

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.