Радовиш и понатаму без нотар – се подготвувал конкурс за избор !

1305

Повеќе од една година, жителите на Општините Радовиш и Конче за какви било нотарски услуги мора да патуваат во Струмица, со што се изложуваат на дополнителни трошоци и губење време. Иако јавно реагираат и притискаат до надлежните конечно да се реши овој проблем, од нив уште нема официјална информација кога ќе биде пополнето испразнетото нотарско место за овие општини, каде што живеат околу 30 илјади жители.

За проблемот се свесни и во Општината, каде се во интензивна комуникација со Министерството за правда за да конечно распише конкурс. Како што вели градоначалникот на Општината Герасим Конзулов, измените на Законот за нотаријат биле пречка што конечно поминала и се чека да се распише конкурс.

„Според моите информации, при крајот на декември поминале измените и според бројот на жители Радовиш го следуваат двајца нотари. Граѓаните со право реагираат и имаме разбирање за нив. Но, не е во наша надлежност. Она што го знаме дека е во тек е постапката за распишување на конкурс за избор на нотар“, вели Конзулов, кој смета дека кон средината на годинава радовишани ќе добијат нотар.

Од Министерството за правда потврдија дека овие денови се подготвува конкурсот за избор на нотар за нотарското подрачје на Радовиш, но не конкретизираа термин кога ќе биде објавен и за колку нотари ќе биде распишан.

„Во тек е постапката за распишување конкурс за Радовиш кој ќе биде објавен наредниот период“, кусо одговорија од Министерството за правда.

.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.