Приведено лице поради сомневање за предизвикување на пожарот во струмичко Дабиле

388

Струмичката полиција денеска го лишила од слобода Д.К. (29) од селото Баница, поради сомнение дека предизвикал пожар, при што била опожарена трева и нискостеблеста вегетација.

Имено, по пријава примена во 11.38 часот, според која на излезот од Струмица кон селото Дабиле настанал пожар, Д.К. бил затекнат на местото и задржан.

Тој е приведен во полициска станица и во консултација со Јавен обвинител, по расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Пожарот е изгаснат од страна на противпожарна екипа, а увид извршила екипа од струмичката полиција.

Инаку ТППЕ Струмица на својата ФБ страна објави дека денеска со 1 ПП возило и 4 пожарникари – спасители интервенираше на гаснење на запалена сува трева на две локации и тоа во атарот на с.Баница и во близина на патот Струмица – Дабиле. Пожарите биле успешно локализирани и ликвидирани.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.