Пред Струмица, во товарно возило откриени 64 мигранти од Банглaдеш, возачот побегнал

1356

Синоќа околу 19 часот пред влезот во Струмица од кај Валандово во акција на полицијата биле откриени 64 лица мигранти во товарно возило Ивеко. Како што соти во информацијата од МВР станува збор за мигранти од Бангладеш кои се превезувале во Ивеко Дејли со скопски регистарски ознаки. При контролата возачот го застанал возилото и го напуштич местото на настанот

,,На 22.06.2020 околу 19,00 часот на регионалниот пат Валандово–Струмица на влез во Струмица полициски службеници од СВР Струмица забележале товарно моторно возило„ивеко дејли“ со скопски регистарски ознаки за кое имале информација дека превезува мигранти, по што возачот го застанал возилото и го напуштил местото на настанот. Во возилото полициските службеници пронашле 64 лица-мигранти сите од Бангладеш. Лицата се сместени во ПТЦ-Винојуг во Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот,, стои во информацијата на МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.