По низата од 14 победи, пораз за Џио Струмица – Шутова славеше и најави борба за титулата !

1766

Актуелниот шампион ,,Џио Струмица’’ го претрпе првиот пораз во првенството. Засилената со  странци ,,Шутова’’ конечно ја прекина серијата победи на струмичани. На свој терен во Кичево, Шутова славеше со 3:0 во сетови и најави дека ќе се бори за освојување на титулата како во првенството така и во Купот за што се труди да обезбеди што подобра пол позиција пред плеј офот

,,Џио Струмица’’ одигра под своите очекувања. Потфрли во сите три сетови. Првиот го загуби со 25:17, вториот со 25:19 а иако се закануваше во третиот сепак не успеа да го добие кој му припадна на домаќинот Шутова со 25:23.

Со овој пораз струмичани остануваат на лидерската позиција со 41 бод 4 повеќе од второпласираната Универзитет Тетово. Трети се Вардар со 28 колку што има и Шутова. Овие четири екипи повеќе од сигурно дека ќе играт за Шампионската титула

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.