Почна 59 издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија

430

Со отворање изложба на избрани дела од Меѓународната струмичка ликовна колонија синоќа во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ беше означен почетокот на 59-то издание на оваа реномирана уметничка манифестација, една од најстарите во земјава и Балканот.

Колонијата за отворена ја прогласи градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, а за значењето на изложбата и Ликовната колонија говореше Александар Филев, раководител на Уметничката галерија.

Досега на Меѓународната струмичка ликовна колонија учествувале над 1.400 уметници, кои создале 2.750 дела.

Годинава петнаесет ликовни уметници од земјава, Хрватска, Чешка, Србија, Црна Гора и Бугарија до 15 овој месец ќе ги создаваат своите нови дела на 59 издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија, која се одржува во просториите на Уметничката галерија во Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.