Почна новогодишниот базар на струмичкиот плоштад, ќе биде исполнет со забава и музика

1465

Вечерва на струмичкиот плоштад се отвори „Новогодишен базар Струмица 2022“, кој треба да донесе празничната магија и да ја збогати новогодишната понуда во градот. Истиот како музичко продажен хепенинг ќе трае до 8 јануари 2022 година а има за цел поврзување и сплотеност на струмичани за време на празничните денови.

Хепенингот кој е инициран од здружението Струмица Базар беше отворен со официјално осветлување на новогодишната елка во центарот на Струмица околу која се наредени и осум дрвени куќички на кои ќе се продава вкусна храна со пијалоци, креативни украси и ракотворби од повеќе поединци и организациии.

,,Новогодишниот базар е иницијатива на Здружението Базар Струмица, на кое му ја дадов мојата максимална поддршка, како што впрочем ја давам и ќе ја давам на сите иницијативи од граѓаните и бизнис секторот за нови и интересни содржини во нашата Струмиц,, напиша градоначалникот Костадинов на ФБ

фото Сречко Гунчев

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.