Полицијата со кривични против двајца струмичани, едниот вршел обљуба другиот снимал со мобилен

1254

Двајца струмичани се осомничени за силување, подведување и за производство и дистрибуција на детска порнографија, соопшти попладнево МВР. Според нив две лица од Баница и Струмица на возраст од 28 и 24 години во 2019 година сториле кривични дела кои се спротивни на законот.

,,СВР Струмица поднесе кривична пријава против В.Ѓ.(28) од с.Баница, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „подведување и овозможување полови дејствија“ и против С.Т.(24) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „подведување и овозможување полови дејствија“ и ,,производство и дистрибуција на детска порнографија’’. В.Ѓ. во текот на летото 2019 добил понуда од С.Т. да му овозможи средба со малолетничка во напуштен локал во трговски центар, каде што В.Ѓ. извршил обљуба над оштетената, а С.Т. со мобилен телефон го снимал настанот,, стои во информацијата од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.