Полицијата приведе двајца радовишани – во претрес на нивните домови пронашла марихуана

1365

МВР информираше дека во два одделни случаи биле приведени двајца радовишани кај кои била пронајдена марихуана. Марихуаната била откриена во нивните домови откако полицијата направиле претрес по претходно издадена судска наредба. Полицијата засега не открива за колкава количина на марихуана станува збор, информирајки дека по комплетирањето на случаите против двете лица ќе бидат поднесени соодветени пријави

,,На 18.12.2020 во 15.15 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода З.М.(44) од Радовиш, затоа што при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени марихуана, дробилка со остатоци од марихуана и воздушна пушка. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава. Истиот ден односно вчера на 18.12 во 16.35 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода В.А.(41) од Радовиш, затоа што при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени марихуана и таблети. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава,, стои во информацијата од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.