Поделени 300 хуманитарни пакети на лица од социјален ризик во општина Василево, донација од Заеви (фото)

918

Членовите на Кризниот штаб на општина Василево во хуманитарна акција на терен поделија 300 (триста) пакети со прехранбени производи, кои општина Василево ги доби од семејството Заеви. Пакетите со прехранбени производи се поделени низ населените места на општина Василево, на семејствата со социјален ризик, чија материјална состојба дополнително беше влошена поради пандемијата со COVID – 19, соопшти општината на својата веб страна

„Во овие моменти кога сите се соочуваме со последиците од новонастаната состојба, наша, пред се човечка должност е да им помогнеме на оние на кои во моментот тоа им е најпотребно, да ја покажеме нашата солидарност и хуманост и со заеднички напори да направиме се што е во наша можност за полесно да го пребродат овој тежок период, кој особено ги погоди најсиромашните поединци и семејствата со социјален ризик“, е ставот на градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев, кој заедно со членовите на Општинскиот кризен штаб, целосно почитувајќи ги мерките и препораките од надлежните, помагаа онаму каде што е најпотребно.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.