Песната на Јордан „Ајде сите на нозе“ наскоро на босански и спот во изведба на Халид Муслимовиќ ( Фото/Видео )

2375

„Ајде сите на нозе“ песната на Јордан Митев која има милионски прегледи на Youtube ќе биде пеена и на боснаски јазик во изведба на Халид Муслимовиќ. Тие двајцата неодамна ја официјализираа соработката и ја снимија песната во Скопе за која наскоротреба да се сними и спот. Халид кој важи за еден од најпознатите егенди на балканската фолк музика за песната се зиантересирал уште минатата година но заради турнејата на Митевв во Австралија, работите тргнаа минатиот месец кога Муслимовиќ дојде во Македонија.

,,Човекот во изминативе години ја следел мојата работа и пред две месеца добив порака на телефон “Здраво овде Халид Муслимовиќ” кога ќе имаш време да се слушнеме”. Тогаш бев на турнеја во Австралија. Прво мислев дека е некоја шала, но за кратко се уверив дека навистина човекот е тој. Кажа дека сака да ја препее мојата песна “Ајде сите на нозе” и доколку на тоа се согласам ќе дојде кај мене во Скопје за да ја сними песната. Да бидам искрен не можев да дадам веднаш одговор и ми требаше еден месец да размислкувам бидејќи сепак таа е една од моите најистакнти песни но сепак Халид Муслимович е човек со голема кариера и некако тој предлог не беше за отфрлање“, раскажува Митев.

,, Имав одредени барање кој човекот ги испочитува комплетно, меѓу кои во 99% да го оставам аранжманот непроменет и текстот само да го преведам на босански и истиот да го прилагодам на нивниот јазик, без да се наруши соддржината на песната. Нормално авторсните права и оригиналснот на истата остануваат за мене. И така го договоривме тој технички дел и еве  ја снимивме песната и некаде до Април ќе се снима и едно добро видео во Белград па Халид ќе се обиде да ја донесе песната до балканските музички врвови“ ни изјави Јордан Митев

Халид Муслимовиќ важи за еден од најбараните и најпраодвани музички ѕвезди на Балканот. Зад себе има многу албуми и хитови. Сега има намера песната,, Ајде сите на нозе “ да стане и балкански хит. Јордан Митев вели дека Халид е пред се човек од кого добил многу совиет  во поглед на животот но и за музичката кариера. Паралелно му бил гостин во Подареш – радовишко родното место на Јордан Митев кој важи за еден од најбараните македонски фолк пејачи во земајва и странство

,,Инаку да се соработува со човек од таков калибар за мене е голема чест а каков е како човек можам да кажам се најдобро, без суети и предрасуди. Нешто што е карактеристично за големите професиоанлци и реализираните луѓе во животот. Во Скопје беше еден ден и во тие 24 часа имавме освен работата имав прилика да разговараме, да се дружиме, па и да стигнеме до моето родно село Подареш да имаме заедничка вечера со моето семејство. Едно од омилените јадења тавче гравче, за тоа бевме специјално на едно во старата скопска чаршија“,вели Митев.

,,Шта да кажам, прекрасен човек кој ми даде родителски совети околу мојата кариера и предлози како да направам чекор два напред бидејќи и самиот тоа ми го потврди дека ние сме многу мал простор кој можи за мојата работа е и прилично тесен како што оди времето. Но ќе видам како ќе се одвивааат работите, јас сум човек кој се води по мојата интуиција и ако Господ прибележал некои работи тоа и ќе се случи природно, како што се случи и оваа соработка со Халид Муслимовиќ,, кажа Митев

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.