Пандевци со пласман во четвртфиналето од Купот, го елиминираше Љуботен со 9:0

543

Фудбалерите на Академија Пандев без проблеми се пласираа во четвртфиналето од Купот на Македонија откако денес на свој терен славеа со 9:0 против Љуботен од Тетово. Струмичани имаа целосна доминација на теренот не дозволувајки му на гостинот ниту еден посериозен шут по голот на Алчевски

Голеадата на СРЦ Пандев во Струмица ја најави Мартин Ѓеоргиевски  а веднаш по него головите ги редеа Бојан Димоски кој три пати биеше прецизно, Виктор Ангелов кој двапати ја тресеше мрежата на тетовци а во листата на средли се запишаа и Ване Крстевски, Костадин Капсаров и Томислав Илиев од пенал.

Освен Академија Пандев во четвртфиналето се пласираа и Струга, Силекс, Брегалница, Шкендија, Вардар, Шкупи а последниот патник ќе се дознае од дуелот меѓу Македонија ЃП и Победа

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.