Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

1603

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса за изградба на регионална депонија. На иницијатива на Владата,  ЕБРД  обезбеди техника помош за утврдување и развивање на модел за финансирење во секторото комунален отпад. На маса беа поставени сите модели  информираа од министерството за животна средина

Градоначалниците од Југоистокот ја изразија подготвеноста конечно да се реши овој горлив проблем бидејки во овој дел на државата се детекетирани околу 200 диви депонии кои постојано ги чистат локалните самоуправи. На маса беа моделите на јавно приватно партнерство, концесионер, приватен инвеститор но тоа зависи пред се од општините

Каја Шукова од министерството за животна среддина истакна дека во процесот треба серизно да се сфати  ако сакаме современо регионална управување со отпадот ќе мора да има прифатлива цена и за двете страни.Средбата ја организираше Центарот за развој на Југоисточниот плански регион на кој присуствуваа градоначалници и преставници од 10 те општини од овој дел на државата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.