Од улиците во Стојаково, до настап на светските маратони – Арнаудов ќе трча и на кинескиот ѕид

1443

Софтверски инженер и маратонец аматер. Вака се опишува себеси Ангел Арнаудов од Стојаково, Богданци, кој за неколку години успеа да ги истрча најпрестижните шест маратони во светот, кои претставуваат императив за многумина тркачи. Токио, Бостон, Лондон, Берлин, Чикаго и Њујорк се маратоните кои ги има почувствувано 34-годишниот Арнаудов, кој како фриленсер работи за повеќе домашни и странски компании од родното село, а физичката кондиција ја одржува по селските улици, но и трчајќи до Богданци, Гевгелија, Дојран…

„Овие шест маратони се врв на маратонското трчање. Независно дали сте професионалец или аматер како мене, тие се финале на Лигата на шампиони. Јас започнав со Њујорк, каде двапати учествував, а планирам и по третпат. Берлин е чиста брза патека. Маратонот во Чикаго беше одлично искуство. Токио имаше своја убавина, најмногу поради традицијата. Лондон ќе ми остане посебно драг, бидејќи таму го имав најдоброто време, а медалот ми беше доделен од војвотката од Кембриџ. Бостон ми беше најтежок, но и најмил’’, вели Арнаудов

,,Најчесто тренирам на патиштата околу моето родно место Стојаково. Во работни денови имам две-три рути преку Богданци и Ѓавато, која е околу 14 километри. Кога сакам нешто понапорно, трчам накај селото Селемлија, бидејќи има нагорнини. За време на викендот најчесто трчам до Гевгелија преку Прдејци и Негорци во должина од 30 километри или до Дојран во еден правец во должина од 26 километри. Немам тренери, ниту пак се водам по некој распоред. Јас сум аматер маратонец, кој го прави ова од чиста љубов кон трчањето, бидејќи имам и физички и психички придобивки“, раскажува Арнаудов, кој сака да ги почувствува и маратоните во Африка, Јужна Америка и Австралија.

Во април ова година потврдено му е учеството на маратонот во Пјонгјанг, главниот град на Северна Кореја, каде планира да трча со македонското и со југословенското знаме и со маица со ликот на Тито. Паралелно аплицира и уверен е дека ќе го истрча и маратонот на Кинескиот ѕид, што си го има поставено како цел за 2019.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.