Од ноќеска на полноќ горивата ќе се продаваат по нови, пониски цени

563
Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цената на дизелот и бензинот еуросупер БС-98 од полноќ се намалува за еден денар, а цената на бензинот еуросупер БС-95 се намалува за половина денар за литар
Од ноќеска на полноќ горивата ќе се продаваат по нови, пониски цени.
Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цената на дизелот и бензинот еуросупер БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на бензинот еуросупер БС-95 се намалува за половина денар за литар.
Па така, литар еуросупер БС-95 од полноќ ќе се продава за 81,5 денари, литар еуросупер БС-98 ќе чини 83,5 денари, а литар дизел ќе биде 76 денари.
Со одлуката на Регулаторна, од полноќ за 1,5 денари поевтинува и екстра лесното масло за домаќинство, а мазутот поскапува за 0,064 денари.
Со одлуката на РКЕ, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,98 проценти во однос на одлуката од 24 февруари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.