Одбојкарките на Наковски Волеј славеа во Скопје, ја надиграа Јанта сo 3:1 во сетови за прво победничко селфи

1974

Одбојкарките на Наковски Волеј шампионатот го започнаа со победа. На гостувањето во Скопје во рамките на првото првенствено коло славеа со 3:1 во сетови против Јанта Волеј со што ја потврдија својата кандидатура за висок пласман и ова сезона.

Речиси во целиот меч струмичанки одиграа одлично и ги користеа максимално грешките на домаќинките кои го добија првиот сет со 25:23. Но струмичанки во продолжението од мечот го издржаа притисокот и ја наметнаа својата игра и со 25:23, 25:21 и 26:24 ја смирија Јанта и докажаа дека незалудно добија четири од петте меѓусебни пресметки од ланската сезона

Струмичанки одиграа смирено, сконцентрирано во сите 4 сета. Функционираше приемот а добро одиграа и на мрежа заради што го принудија домашниот Јанта да се помири со пораз

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.